Mistrzostwa świata w futsalu – która nacja jest najlepsza w grze na hali?

Myśląc o piłce nożnej, najczęściej stają nam przed oczami mężczyźni na zielonej trawie, którzy mają ubrane jednolite stroje piłkarskie, a na ich nogach znajdują się nowe korki. Adidas, Nike czy Puma – ci producenci także od razu kojarzą nam się z reklamującymi ich piłkarzami. Ale kopie się nie tylko na zielonym dywanie. Jedną z odmian futbolu jest futsal, czyli gra do której zakładamy halówki. Nike, Adidas i Puma także produkują modele swoich butów dla tej dyscypliny. A kto gra w nią najlepiej? Odpowiadamy!

Od kiedy organizowane są mistrzostwa świata?

Pierwszy mundial został zorganizowany w 1989 roku, a kolejny w 1992. Od tego czasu turnieje odbywają się co cztery lata. Przed 2008 rokiem na mistrzostwach rywalizowało 16 zespołów, w 2008 – 20, a od 2012 w szranki stają 24 ekipy.

Dominacja Brazylii

Brazylia nie bez przyczyny jest nazywana krajem z którego wywodzą się najlepsi piłkarze na świecie. Świetnie sobie radzą w klasycznej odmianie, w piłce nożnej plażowej, a także dominują na światowych parkietach. Na osiem dotychczasowych turniejów wygrali aż pięć: w 1989 roku, 1992, 1996, 2008 i 2012. Raz zajęli drugie, a raz trzecie miejsce. Najgorszy wynik zanotowali w 2016 roku, kiedy podczas mistrzostw w Kolumbii odpadli już w ⅛ finału z Iranem po serii rzutów karnych.

Przełamanie Hiszpanów

Po zwycięstwach w trzech pierwszych turniejach Canarinhos, kolejne dwa, w 2000 i 2004 roku, padły łupem ekipy z Półwyspu Iberyjskiego. Futsalowa La Furia Roja medale przywiozła z sześciu imprez, obok dwóch złotych w kolekcji ma trzy srebrne i jeden brązowy. W 1989 roku nie wyszła z grupy tylko przez mniej korzystny bilans bramkowy, a w 2016 przegrała w ćwierćfinale z późniejszym wicemistrzem – Rosją.

Aktualny mistrz – Argentyna

Na mundialu w 2016 roku na potknięciach rywali najbardziej skorzystała Argentyna, która wygrała swój pierwszy turniej w tej dyscyplinie. To ich dotychczas jedyny medal, ale dzięki temu, że jest on złoty, wyprzedza w klasyfikacji medalowej drużyny, które na podium stawały więcej razy, jednak nigdy na pierwszym miejscu: Włochów (srebro i dwa brązowe medale), Amerykanów i Rosjan (srebro i brąz).

A co z Polską?

Polska nie jest niestety futsalową potęgą. W mistrzostwach świata braliśmy udział zaledwie raz – w 1992 roku, gdzie wyszliśmy z pierwszej fazy grupowej, ale w drugiej nie mieliśmy żadnych szans z pozostałymi rywalami.

Kiedy kolejne mistrzostwa świata?

Po czteroletniej przerwie, mistrzostwa odbędą się na Litwie na przełomie września i października. Dzięki temu będą mogli zobaczyć je także mieszkańcy Polski. Niestety nie będą mogli kibicować Biało-Czerwonym, którzy odpadli w jednej z faz eliminacyjnych. Kto w 2016 roku na turniej stworzył piłki do halówki? Adidas, podobnie jak to ma miejsce na wielkich turniejach piłkarskich. Natomiast światowy gigant nie ogłosił jeszcze jak będzie wyglądała piłka na mundial w 2020 roku.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *