Kiedy kosić trawę? Najważniejsze porady dla posiadaczy trawnika

Czy masz do skoszenia niewielki kawałek trawnika pod domem, czy duże połacie trawy w rozległym ogrodzie, zasady dotyczące koszenia są podobne. Jeśli będziesz ich przestrzegać, Twój trawnik będzie dobrze się prezentować – zieleń stanie się bardziej soczysta, a źdźbła będą rosnąć gęściej. Przeczytaj więc nasz poradnik i dowiedz się. kiedy kosić trawę oraz w jaki sposób prawidłowo używać kosiarki.

Kiedy zaczyna się sezon na koszenie trawy?

Sezon na koszenie trawy zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Przed pierwszym koszeniem należy dać trawie czas, by nieco podrosła po zimie. Do tego potrzebna jest jej więc odpowiednia temperatura – co najmniej w okolicach 8-10 stopni.

To oznacza, że trawa zwykle budzi się do życia pod koniec marca. Skoś ją po kilku tygodniach. Pamiętaj jednak, by w czasie pierwszego koszenia nie skracać jej zbyt mocno – maksymalnie o 1/3 wysokości.

Przy pierwszym koszeniu trawy zwróć też uwagę na odpowiedni stan podłoża. Nie wjeżdżaj na trawnik kosiarką, jeśli ziemia jeszcze nie wyschła po zimie. Inaczej zostawisz w darni głębokie ślady, które oszpecą powierzchnię.

Kiedy kosić trawę? Czy pora dnia ma znaczenie?

Najlepszą porą na koszenie trawnika jest ranek lub wieczór. Dzięki temu skrócone źdźbła trawy nie są od razu narażone na działanie mocnych promieni słonecznych. Dodatkowo rano i wieczorem źdźbła są bardziej sprężyste, dzięki czemu nóż kosiarki łatwiej sobie z nimi poradzi.

Rankiem trzeba tylko poczekać, aż trawa obeschnie z rosy, z kolei wieczorem trzeba rosę ubiec. Bezpiecznym terminem koszenia jest więc późne popołudnie, zwłaszcza kiedy korzystasz z kosiarki elektrycznej. Wtedy bezwzględnie należy unikać koszenia mokrej trawy. A jeśli szukasz sprawdzonego sprzętu do koszenia, wejdź na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki-kosiarki-elektryczne, gdzie znajdziesz praktyczne i ekonomiczne urządzenia.

Jak często kosić trawę latem?

Latem należy kosić trawę co tydzień, a w miejscach, w których rośnie wolniej – na przykład zacienionych – co dwa tygodnie. Częstotliwość koszenia trzeba dobrać do tempa wzrostu roślin. Będzie najszybsze, kiedy letnie słońce przesadnie nie przygrzewa i regularnie pada deszcz.

Lepiej kosić trawnik częściej niż jednorazowo ścinać go zbyt mocno. Optymalnie jest skracać źdźbła maksymalnie o połowę. Nie powinieneś też dopuszczać, by były wyższe niż 8 centymetrów.

Kiedy kosić trawę po raz ostatni przed zimą?

Ostatnie koszenie trawy przed zimą zwykle przeprowadza się w połowie października. Jeśli jesień jest ciepła i widać, że trawa mocno rośnie, można przesunąć ten termin o dwa, trzy tygodnie. Najlepiej przeprowadzić ostatnie koszenie kilkanaście dni przed zakończeniem wegetacji roślin.

Trawa przestaje rosnąć, kiedy temperatura w trakcie dnia spada wyraźnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze zdecydowanie nie należy już kosić trawy.

Jaki sprzęt wybrać do koszenia trawy?

By trawnik dobrze się prezentował, musisz dbać o niego z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Najpopularniejsze są kosiarki elektryczne oraz spalinowe. Dobieraj je przede wszystkim pod kątem wielkości trawnika – przy większych powierzchniach lepiej sprawdzaja się spalinowe. Oba rodzaje kosiarek znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki.

Najważniejsze jest jednak to, by kosić trawę dobrze naostrzonym nożem. Dlatego pamiętaj o regeneracji kosiarek, zwłaszcza po zimie. Ich noże trzeba ostrzyć i konserwować.

Podsumowanie: kiedy kosić trawę?

Pierwsze koszenie trawy przypada na przełom kwietnia i maja. Trawnik musi być suchy, nie powinno się kosić mokrej trawy. Sezon na koszenie kończy się w październiku. Najlepiej używać kosiarek rano lub wieczorem, ewentualnie wczesnym popołudniem. Trawę kosi się raz, dwa razy w tygodniu. Powinieneś używać kosiarki na tyle regularnie, by źdźbła nie urosły powyżej 8 centymetrów.

Jeśli wiesz już, kiedy kosić trawę – ruszaj po kosiarkę!

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *