Czym jest Biathlon?

Sporty zimowe zyskują wielu zwolenników nie tylko wśród zawodników, którzy decydują się na rozpoczęcie swojej przygody z pewnymi dyscyplinami, ale również wśród kibiców. Do zimowych dyscyplin określanych również mianem dwuboju zimowego zalicza się biathlon. Sport ten ma coraz szersze grono kibiców w naszym kraju, a w konkurencji tej startują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Czym dokładnie jest biathlon i na czym polega? Podpowiadamy.

Co to jest biathlon?

Biathlon, nazywany także dwubojem zimowym to dyscyplina, która łączy biegi narciarskie ze strzelectwem. Zawodnicy mają do pokonania określony dystans. Może on wynosić od 7,5 do 20 km. Podczas tego biegu w określonych odstępach czasowych ich zadaniem jest zajęcie stanowiska na strzelnicy i oddanie strzału z pozycji leżącej lub stojącej. W czasie takiego biegu biathloniści muszą zmierzyć się ze strzelectwem zazwyczaj od dwóch do czterech razy, w zależności od tego, jak długi dystans ma ta konkurencja. Za każdym razem kiedy docierają do stanowiska na strzelnicy, muszą oddać pięć strzałów. Jak informuje bukmacher ETOTO, mimo że biathlon jest zimową dyscypliną sportu, to jednak istnieje również biathlon letni, a w konkurencji tej startują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Historia biathlonu

Biathlon cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w krajach skandynawskich, ale również we Francji, Włoszech czy Niemczech. Dyscyplina ta narodziła się jednak właśnie w Skandynawii, a jej początki sięgają 1767 roku. Wtedy jednak konkurencja ta miała związek z ćwiczeniami wojskowymi norweskich żołnierzy. Stopniowo sport ten stawał się coraz bardziej popularny w całej Skandynawii, a w 1924 roku został zademonstrowany po raz pierwszy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Wówczas zawody te odbywały się pod nazwą “bieg patrolowy”. Na początku jednak dyscyplina ta nie została uznana za olimpijską, ze względu na niewielką liczbę państw, które wystawiały swoich biathlonistów. Dlatego oficjalnie w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich biathlon pojawił się w 1960 roku.

Zasady biathlonu

Zasady biathlonu są dość proste. Narciarski bieg w tej dyscyplinie dopuszcza stosowanie wszystkich technik. Długość nart zawodnika nie może być mniejsza niż jego wzrost plus 4 cm. Ma on do swojej dyspozycji również kijki. Jeśli chodzi o broń, to jest ona potrzebna do strzelania. Minimalna masa karabinka z amunicją powinna wynosić 3,5 kg. Może być ona trzymana przez zawodnika tylko na strzelnicy, a przez resztę biegu broń powinna znajdować się na jego plecach. Kaliber broni to 56 mm. 

Zawodnik, oddając strzały na leżąco, musi trafiać krążki o średnicy 45 mm, a przy strzałach na stojąco – 115 mm. Stanowiska do strzelania znajdują się w odległości 50 m od strzelnicy. Za każdy strzał niecelny zawodnik zostaje ukarany karną minutą doliczaną do czasu, w jakim pokona bieg narciarski lub karną rundą. Ta druga składa się z dodatkowych 150 m do pokonania w specjalnie wydzielonym fragmencie trasy biegowej. Biathlon to dyscyplina sportu, która składa się z różnych konkurencji. Zalicza się do nich bieg indywidualny, sprint, bieg pościgowy, masowy oraz sztafety.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *