Jak wygląda gra skrzydłowego?

Skrzydłowy to jedna z najbardziej popularnych pozycji w światowym futbolu. Ze względu na intensywność gry kluby muszą posiadać kilku zawodników, którzy są zdolni rozegrać na wysokim poziomie dużą część meczu. Co ciekawe, określenie skrzydłowy może odnosić się do różnych pozycji. W ustawieniu z trójką napastników skrzydłowym jest prawy i lewy napastnik. W Polsce częściej gra się w ustawieniu z jednym lub dwoma snajperami, wtedy sformułowanie “skrzydłowy” dotyczy bocznego pomocnika. Jak wygląda jego gra? Odpowiadamy!

Musi być szybki i dynamiczny

Szybkość to jedna z najistotniejszych cech skrzydłowego. To właśnie dzięki niej może na kilku metrach zgubić obrońcę i celnie dośrodkować. Jest również nadzieją na błyskawiczne rajdy bokiem boiska, które pozwolą drużynie popędzić w kierunku pola karnego z zabójczym kontratakiem. Poza szybkością w ofensywie, może także być przydatny w działaniach obronnych: czy to przy podwajaniu nacisku na skrzydłowego rywali czy podczas szybkiego przemieszczania się w momencie zakładania pressingu.

sklep piłkarski

Musi umieć dryblować

Drybling to kolejny obowiązkowy punkt umiejętności piłkarskich skrzydłowego. Jeśli natrafi na szybkiego obrońcę lub rywal podwoi krycie, wówczas umiejętnym tańcem z piłką może zdobyć trochę miejsca, by nadal kontynuować atak. Liczba zwodów, które skrzydłowy musi wykonać w trakcie meczu, jest wyjątkowo duża.

Jest wytrzymały

Bieganie wzdłuż linii bocznej od jednego pola karnego do drugiego jest bardzo męczące. Zawodnik, który prosi o zmianę w przerwie, nie zostanie przez trenera uznany za dobrze przygotowanego fizycznie. Skrzydłowy musi być gotowy do gry na bardzo wysokiej intensywności przez długi czas. Często zawodnicy pełniący tę rolę są zmieniani w trakcie drugiej połowy, aby na zmęczonego rywala wszedł kolejny gracz o takim profilu i dzięki zapasowi energii mógł zrobić przewagę. Dlatego tak ważne jest, aby trener posiadał kilku zawodników gotowych do gry na tej pozycji. Podczas mistrzostw świata w 2018 roku najwięcej kilometrów w całym turnieju przebiegł chorwacki skrzydłowy Ivan Perisić, który w ciągu siedmiu meczów (trzech z dogrywkami) pokonał 72 543 metry. 

Kreatywność i niekonwencjonalność to absolutny “must have”

Są piłkarze, którzy zawsze robią to samo, a rywale i tak się na to nabierają. Tak było z Holendrem Arjenem Robbenem, który zawsze zbiegał do osi boiska i zdobywał bramki podkręconym strzałem lewą nogą. Jednak tacy gracze jak on to wyjątki. Skrzydłowy musi mieć opanowany szeroki repertuar zagrań, które będą zaskakiwać przeciwnika. Musi je także na bieżąco aktualizować, dzięki czemu sztab rywali nie będzie mógł go z łatwością rozpracować. Skrzydłowy często asystuje, musi więc popisywać się niekonwencjonalnymi zagraniami, które zaczarują obronę rywali.

Ma dobrą technikę użytkową

Skrzydłowi bardzo często otrzymują długie podania, muszą więc bez problemu opanowywać górne piłki. Dokładne dośrodkowanie w pełnym biegu z rywalem na plecach także jest nie lada wyzwaniem. Boczny pomocnik nieustannie musi pracować nad tymi elementami techniki, bowiem bez nich szybkość i dobry drybling mogą być w końcowym rozrachunku nieskuteczne.

Nie zapomina o defensywie

W piłce nożnej chodzi o strzelenie większej liczby goli od przeciwnika, jednak gracz ofensywny, angażujący się w działania defensywne, jest bardzo pożądany przez trenerów. Dzięki temu łatwiej bronić dostępu do własnej bramki i neutralizować poczynania rywala. Dobrze współpracujący ze skrzydłowym boczny obrońca chętnie podłączy się do akcji zaczepnej, jeśli będzie ufał, że grający przed nim kolega z zespołu na chwilę przejmie jego obowiązki w przypadku kontry.

Jest odporny na ból

Obrońcy, którzy nie potrafią poradzić sobie z uciekającym im skrzydłowym, bardzo często decydują się na brutalne faule. I choć kończy się to upomnieniami lub nawet wykluczeniem z dalszej gry, skrzydłowi tak czy siak będą odczuwać skutki takiego starcia. Dlatego tak ważną ich cechą jest odporność na ból oraz unikanie przesadzonych reakcji. Sędziowie mogą bowiem po pewnym czasie dojść do wniosku, że ponownie sfaulowany gracz teatralnie wymusza kartkę dla rywala.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *