Co piłkarze robią po meczu?

Piłkarz już po meczu

Dla zawodowego piłkarza ostatni gwizdek arbitra wcale nie oznacza końca obowiązków, lecz rozpoczęcie przygotowań do kolejnego spotkania. Niekoniecznie muszą one być związane z pracą fizyczną, jednak wszystkie działania podejmowane przez samego zawodnika oraz sztab trenerski i fizjoterapeutów, mają na celu jak najlepsze przygotowanie organizmu zawodnika do kolejnego cyklu, którego zwieńczeniem jest następne spotkanie. Co piłkarze robią po zakończonym meczu? Odpowiadamy!

Mają rozbieganie

Po zwykłych ligowych meczach, których wyników nie trzeba fetować, rezerwowi zawodnicy wielu klubów ubierają buty do piłki nożnej i koszulki piłkarskie treningowe, a potem wybiegają na murawę z trenerem przygotowania fizycznego lub zastępcą szkoleniowca. Przez kilkanaście minut aplikuje się im ćwiczenia o różnej intensywności, które mają imitować rytm meczowy. Pozwala to na uregulowanie cyklu organizmu piłkarza do liczby dni rozdzielających spotkania i dołączenie do trybu przygotowań realizowanego przez pierwszoplanowych graczy, którzy wystąpili w zakończonej grze.

Uzupełniają płyny

Jeszcze na murawie zawodnicy, dziękując sobie za rywalizację i wymieniając się koszulkami, dzierżą w dłoniach butelki z wodą lub napojami izotonicznymi. Dzięki nim uzupełniają mikroelementy, które utracili w trakcie rozgrywania spotkania. Podczas gry często nie ma zbyt dużo czasu na picie, dlatego jak najszybciej chcą ugasić pragnienie. Fani zgromadzeni na trybunach mają jeszcze okazję zobaczyć takie obrazki, a co dzieje się już po zejściu do szatni?

Więcej o nawadnianiu organizmu po wysiłku fizycznym przeczytasz tutaj: https://sbiegacza.pl/2019/06/22/nawodnienie-biegacza-co-pic-przed-podczas-oraz-po-bieganiu/

Jedzą. Dużo jedzą

Zawodnicy spalają podczas samego meczu ponad 1000 kalorii. Dlatego w szatni po zakończonym spotkaniu czekają na nich wysokokaloryczne posiłki. Co to może być? W 2012 roku kamery hiszpańskiego Canal+ odwiedzały szatnie gości na stadionie RCD Mallorca. Rywalami drużyny z Majorki były odpowiednio, a jakżeby inaczej, FC Barcelona i Real Madryt – dwa najlepsze kluby w Hiszpanii. Ekipa z Katalonii po spotkaniu spożywała bardzo odżywcze owoce, takie jak banany, natomiast “Królewscy” pozostawili po sobie puste pudełka po pizzy. Inne kluby równie chętnie stawiają na fast foody, szczególnie wspomnianą pizzę.

Piją alkohol?

W 2016 roku użytkownicy Instagrama przyłapali Diego Costę, ówczesnego gracza londyńskiej Chelsea, na spożywaniu piwa w szatni. Po stronie hiszpańskiego napastnika stanął wówczas jego trener Antonio Conte, który przyznał, że po zwycięskim meczu pozwala zawodnikom na odrobinę alkoholu. Z kolei po ważnych meczach, które decydują o zdobyciu tytułu, pucharu kraju czy Ligi Mistrzów, zawodnicy pozwalają sobie na zdecydowanie więcej w tej kwestii. Z reguły jednak mają więcej odpoczynku przed kolejnym spotkaniem lub w następnej grze trener daje odetchnąć kluczowym piłkarzom.

Regenerują się

Zawodnicy, którzy w nogach mają całe spotkanie, korzystają z zabiegów regenerujących i fizjoterapeutycznych. Szatnie największych klubów na świecie wyposażone są w specjalne stoły do masażu, baseny, jacuzzi czy kriokomory. W mniej zasobnych ligach kluby czasami zabierają ze sobą swoje rozkładane stoły do masażu. Po meczach wyjazdowych często jednak piłkarze, po zakończonej odprawie, konferencji prasowej trenera i spotkaniu z dziennikarzami, udają się do autokaru, bowiem regeneracja jest zaplanowana dopiero po powrocie do macierzystego miasta lub na następny dzień.

Spędzają czas z bliskimi

Zawód piłkarza wydaje się dawać dużo czasu wolnego, jednak nie zawsze tak jest. Piłkarze, którzy całe dnie spędzają w ośrodkach treningowych, a w weekendy rozgrywają mecze, mają niewiele czasu dla rodziny. Po zakończonych spotkaniach trenerzy często dają dzień wolnego, który zawodnicy chętnie wykorzystują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *