Jak piłkarze wiążą buty?

Jak piłkarze zawiązują swoje buty, że mimo nieustannych kontaktów z rywalem i kopnięć piłki, te nadal dobrze utrzymują się na stopie przynajmniej przez czas jednej połowy? Czy zawodowi gracze mają kogoś, kto wiąże buty do piłki nożnej za nich, czy jednak robią to sami? Jeśli tak, to czy jest jakaś niezawodna technika, dzięki której stopa zawsze jest dobrze dociśnięta w bucie? Szukamy odpowiedzi na te pytania!

Czy istnieje magiczny sposób na wiązanie?

Wraz z rozwojem techniki rośnie liczba modeli, które producenci oferują zawodnikom. Kiedyś piłkarze mieli do wyboru kilka par i najczęściej różniły się one kolorystyką, a i to w niewielkim stopniu. Pozostałe parametry były praktycznie takie same. Obecnie butów jest coraz więcej, ale wciąż najpopularniejszym sposobem utrzymania ich na stopie są sznurowadła. Piłkarze muszą sobie z nimi radzić sami, nawet w topowych klubach nie zatrudnia się nikogo, kto wyręczałby graczy w tej czynności.

Podwójne wiązanie

Dobrym sposobem na scalenie stopy z obuwiem jest podwójne zawiązanie buta. Najpierw należy przesznurować buty tak, aby sznurowadło zmierzało od środka na zewnątrz, a przy ostatniej dziurce odwrócić kolejność. To pozwoli maksymalnie ściągnąć obuwie, dzięki temu będzie ono dobrze trzymało się stopy. Następnie sznurowadło trzeba zawiązać na kokardkę, a potem pętelki przewiązać ze sobą raz jeszcze, żeby uniemożliwić sznurówkom rozsuwanie się.

Problem ze zbyt długimi sznurówkami

Producenci tworzący obuwie piłkarskie często dodają do nich dłuższe sznurówki, których zadaniem jest ułatwienie mocnego wiązania. Jednak zdarza się, że są one zdecydowanie za długie. Wtedy warto spróbować poprowadzić sznurowadła pod podeszwą, między kołkami, i dopiero po tym je zawiązać. Odpowiednio zasznurowany but będzie dobrze trzymał się na stopie piłkarza i nie powinien go uwierać. Drugim rozwiązaniem jest wymiana sznurówek na krótsze.

Buty piłkarskie ze skarpetą – bez sznurowadeł

Producenci coraz chętniej stawiają na buty ze skarpetą i bez sznurowadeł. To ma jeszcze bardziej ułatwić życie i grę piłkarzom oraz zapewnić dobre dopasowanie, a tym samym stabilizację i optymalne czucie futbolówki. W piłce nożnej coraz większą rolę odgrywają detale i takie rozwiązania mają pomóc w uzyskaniu przewagi.

Jak wiążą buty bramkarze?

Rozwiązany but to duży dyskomfort dla bramkarza. Piłkarz bardzo szybko upora się ze swoimi sznurowadłami, czego nie można powiedzieć o golkiperze, który musiałby zdjąć rękawice, aby móc zawiązać obuwie. Co powinien wówczas zrobić? Jeśli trwa przerwa w grze, spowodowana kontuzją gracza z pola, wówczas może zdjąć rękawice i poprawić sznurowanie. Może także poprosić o to kolegę z zespołu. W trakcie spotkania, jeśli ma piłkę w rękach, może zasygnalizować sędziemu problem: arbiter poprosi jednego z zawodników o zawiązanie sznurówek i stracony czas doliczy w końcówce meczu. Znane są także obrazki, gdy to piłkarz rywala przyklękał przed bramkarzem i zawiązywał sznurowadła – szczególnie wtedy, gdy jego drużyna przegrywała i obawiał się, by przeciwnicy nie grali w ten sposób na zwłokę.

 

 

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *