Ile piłkarz przebiega w trakcie meczu?

Piłka nożna to sport zespołowy, jednak ważne są w niej indywidualne predyspozycje poszczególnych piłkarzy. Bardzo istotne są kwestie wydolnościowe, ponieważ gracze podczas spotkań, praktycznie przez cały czas są pozostają w ruchu, którego tempo co jakiś czas się zmienia, od spokojnego spaceru, aż po błyskawiczny sprint. Ile średnio przebiegają piłkarze w trakcie meczu? Odpowiadamy!

Przeciętne długości

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych piłkarze przebiegali średnio cztery do pięciu kilometrów w trakcie meczu. Od tego czasu liczba ta sukcesywnie rośnie i obecnie wynosi 8000 – 12000 metrów. Niektórzy piłkarze są w stanie w ciągu 90 minut pokonać nawet aż czternaście kilometrów. Dużo zależy od pozycji na której przychodzi im operować. Bardzo dużo biegają skrzydłowi oraz boczni pomocnicy. Wybiegani muszą być także środkowi pomocnicy.

Jakie są rekordy?

W wielu meczach, szczególnie niższych lig, nikt nie mierzy przebiegniętego dystansu, jednak w najważniejszych rozgrywkach, które prezentują takie statystyki, osiągnięcia piłkarzy są wręcz niewyobrażalne dla zwykłego człowieka. Podczas mistrzostw świata w 2018 roku, w meczu półfinałowym Chorwacja – Anglia, który po dogrywce dał Vatrenim awans do wielkiego finału, Marcelo Brozović przebiegł aż 16 339 metrów. To niewiele mniej niż cztery lata wcześniej Amerykanin Michael Bradley, który w ⅛ finału podczas meczu z Belgią (przegranym po dogrywce 1:2) przebiegł 16 691 metrów. Prawdziwym fenomenem jest natomiast Swietosław Djakow, który w 2014 roku, w spotkaniu Ligi Mistrzów Łudogorec Razgrad – FC Basel, w ciągu regulaminowych 90. minut pokonał dystans 16 837 metrów.

Czy bramkarze dużo biegają?

Oglądając mecze w telewizji, można odnieść wrażenie, że bramkarze są bardzo statyczni. Poruszają się jedynie w obrębie własnego pola karnego, czasami – i to nie w każdym meczu – muszą wybiec przed nie, by uprzedzić rywala. Ile więc przeciętnie wynoszą osiągnięcia graczy stojących między słupkami? Wojciech Szczęsny, w meczu mistrzostw świata z Senegalem, łącznie ze swoim dalekim rajdem, którym próbował naprawiać gapiostwo Jana Bednarka, po którym padła druga bramka, przebiegł 4 352 metry. Cztery lata wcześniej natomiast, Manuel Neuer i Jasper Cillessen w ciągu siedmiu meczów (Niemcy i Holandia dotarły do fazy medalowej) pokonali odpowiednio 38,5 oraz 37,1 kilometra co daje średnio 5,5 i 5,3 kilometra na mecz – to więcej niż piłkarze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Ile meczów piłkarze rozgrywają w ciągu roku?

Piłkarze ze światowego topu, którzy są liderami swoich drużyn klubowych oraz reprezentacji są bardzo eksploatowani. W ciągu roku potrafią rozegrać nawet 50-60 spotkań. W sezonie 2018/19 Szkot Callum McGregor zagrał w 69. spotkaniach. Przy założeniu, że w ciągu meczu przebiegł dziewięć kilometrów – w tym czasie pokonał ponad 600 kilometrów. To prawie 15 maratonów. 

Jak mierzy się długość przebiegniętego dystansu?

Kluby na własną rękę badają osiągnięcia swoich zawodników dzięki nadajnikom GPS, które noszą w małych kamizelkach na plecach. Mierzą one również częstotliwość biegu, intensywność oraz inne ważne zmienne dla sztabów szkoleniowych. Również organizatorzy piłkarskich rozgrywek badają pokonane kilometry i podają je do informacji publicznej na specjalnych stronach ze statystykami.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *