Spodnie bramkarskie – w jakich spodniach bronią bramkarze

Bramkarz to specjalna pozycja na piłkarskim boisku. Jako jedyny może w trakcie meczu dotykać futbolówki rękoma, a interwencje, które podejmuje, niejednokrotnie wyglądają bardzo widowiskowo. Piłkarze zawsze grają w krótkich spodenkach, a jakie nakładają na siebie golkiperzy? Odpowiadamy!

Spodnie bramkarskie z długimi nogawkami

Ten rodzaj spodni używany jest przede wszystkim w trakcie treningów. Posiadają one przyszyte zabezpieczenia w postaci gąbki lub pianki na biodrach i kolanach. Pozwala to amortyzować bolesne upadki w trakcie wykonywania efektownych interwencji. Częstotliwość wykonywanych ćwiczeń i upadków jest zdecydowanie większa niż w czasie meczów, dlatego golkiperzy najbardziej znanych drużyn to właśnie na nie decydują się podczas zajęć. Nie zawsze ubierają wówczas getry.

Krótkie spodenki bramkarskie

Natomiast to krótkie spodenki są tymi, które bramkarze najczęściej zakładają w trakcie meczów. Główną przewagą tego rozwiązania jest to, że krótkie spodenki zapewniają większą swobodę ruchów od długich nogawek. Szczególnie widać to u graczy, którzy do perfekcji opanowali grę nogami, a ich wykopy są idealnie dopracowane. Krótkie spodenki, z oczywistych względów, nie posiadają piankowych wstawek na kolanach, a jedyną amortyzację zapewniają gąbeczki na biodrach. Warto jednak zauważyć, że częstotliwość interwencji jest rzadsza niż w czasie treningów, a w trakcie meczów golkiperzy noszą getry, które naciągają aż na kolana, dzięki czemu i one są w pewnym stopniu chronione.

sklep piłkarski

Bramkarskie spodenki 3/4

Rozwiązaniem pośrednim są spodenki bramkarskie 3/4. Każdy model posiada pianki amortyzujące na biodrach, jednak coraz więcej z nich, np. spodenki Adidasa, Nike czy Reusch mają je także na kolanach. Ten rodzaj wybierany jest często przez graczy niższych lig, którzy korzystają z nich zarówno podczas treningów, jak i rozgrywek ligowych. 

Gabor Kiraly – Mr Jogginghose w szarym dresie

Prawdziwym ewenementem w światowym futbolu był węgierski golkiper Gabor Kiraly, który w 2019 roku zakończył piłkarską karierę. Bramkarz, który największe sukcesy święcił broniąc barw berlińskiej Herthy zasłynął z gry w szarych dresowych spodniach. Nosił je zarówno podczas gry w klubach, jak również spotkań reprezentacji. Przygodę z drużyną narodową Węgier zakończył w 2016 roku po odpadnięciu w 1/8 finału mistrzostw Europy. 

Jakie spodnie do gry w hali?

Gra na parkiecie zdecydowanie różni się od rozgrywek na trawie. Golkiper futsalowy wykonuje interwencje zdecydowanie częściej, zazwyczaj wykonuje swoje parady klęcząc. Bramkarze najczęściej ubierają krótkie spodenki, które nie utrudniają gry nogami, tak ważnej w hali, a dodatkowo, by chronić kolana, nakładają nakolanniki. Zdarzają się jednak bramkarze, którzy wolą grać w spodniach 3/4 lub z długimi nogawkami.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *