Jakie buty na jaką nawierzchnię?

Zakup butów piłkarskich to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie. Po pierwsze, trzeba znaleźć model, który nam się spodoba. Buty to doskonałe narzędzie, aby na boisku pokazać swoje prawdziwe ja. To właśnie dzięki butom możemy w tłumie jednolitych trykotów rozpoznać charakter danego gracza. Buty do piłki nożnej muszą być jednak nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, dlatego marki tworzą produkty, które lepiej sprawdzają się na różnych nawierzchniach. Jak połapać się w gąszczu oznaczeń? Odpowiadamy!

FG – buty na trawę

Najbardziej popularnymi butami piłkarskimi są lanki. To obuwie o plastikowej podeszwie posiada korki wykonane z gumy lub także plastiku. Są najchętniej ubierane podczas gry na dobrze przygotowanym trawiastym boisku, które jest dość suche. Kołki nie są bowiem wysokie i nie wbijają się w ziemię. To dobre buty na nawierzchnię, która nie jest bardzo ubita.

HG – lanki na ubitą nawierzchnię

To buty, które także przeznaczone są do gry na naturalnej trawie. Producenci bardzo często stosują wspólne oznaczenie FG/HG, jednak lanki o kodzie HG (Hard Ground) najlepiej sprawdzą się podczas rozgrywania meczów na mocno ubitych murawach.

sklep piłkarski

SG/MIX – popularne wkręty

Do gry na trawie, która jest nasiąknięta dużą ilością wody, a w wydeptanych miejscach tworzy się błoto, najlepiej sprawdzą się wkręty. To buty korki, które z łatwością można rozpoznać po oznaczeniu SG/MIX. Mają one w sobie sześć albo osiem stalowych lub aluminiowych kołków, które za sprawą specjalnego klucza można wykręcić i wkręcić nowe. Stąd popularny przydomek – “wkręty”. Piłkarze bardzo często ubierają je także na mecze na perfekcyjnie przygotowanym boisku, które przed grą zostało polane wodą. Dawniej wkręty dodatkowo ostrzono, aby podczas wejść nakładką zadać ból przeciwnikowi, jednak na szczęście ta praktyka pozostaje w odwrocie w profesjonalnym futbolu i nieliczne przypadki możemy zaobserwować na boiskach najniższych lig.

TF – turfy na orliki

Te buty mają specjalną gumową podeszwę, która w całości zapełniona jest bardzo małymi korkami umieszczonymi blisko siebie. Sprawdzają się na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Dzięki drobnemu rozmieszczeniu korków przyczepność jest zdecydowanie lepsza niż osób, które wybierają na orliki buty halówki.

AG – lanki na lód?

To buty, które podobne są do lanek, jednak kołków jest trochę więcej i są one ciut krótsze. Można w nich grać zarówno na trawie, jak i na orlikach. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z nich, gdy ziemia jest zmrożona.

IC/IN – halówki

Są to buty przeznaczone do gry w hali oraz nawierzchniach gumowych. Przez amatorów i osoby grające sporadycznie często są wykorzystywane do rozgrywek na orlikach, a nawet trawie i betonie, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Wystarczy odrobina deszczu i zamiast butów mamy łyżwy. Dlatego warto używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *