Co piłkarze noszą pod koszulką?

Co piłkarze noszą pod koszulką? To pytanie, które osoby uwielbiające futbol bardzo często mogą usłyszeć od tych, dla których piłka nożna jest jedynie grą 22 mężczyzn uganiających się za okrągłym przedmiotem. Odpowiedzi na tak sformułowany problem może być tak naprawdę kilka. Przedstawiamy najpopularniejsze możliwości, które pozwolą Wam odpowiedzieć na to nieprecyzyjnie zadane pytanie.

Bielizna termoaktywna – Koszulka 

Drugą bardzo prawdopodobną odpowiedzią na pytanie “co piłkarze noszą pod koszulką” jest bielizna termoaktywna. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, odpowiednim poziomie oraz odprowadzanie potu na zewnątrz. Niektórzy zawodnicy noszą ją więc również latem, ale potężne grono graczy zakłada ją jedynie zimą. Wówczas spod koszulek widać dłuższe rękawy bielizny termoaktywnej. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami jej kolor powinien odpowiadać barwie strojów zespołu. Nie zawsze jest jednak taka możliwość. Koszulki FC Barcelona (granatowo-bordowe) czy Juventusu (w biało-czarne pasy) sprawiają, że jednolite rękawy bielizny termoaktywnej są doskonale widoczne dla postronnego obserwatora.

Kamizelka GPS

Błyskawiczny i nieustanny rozwój technologiczny jest coraz chętniej wykorzystywany przez kluby i piłkarskie reprezentacje. Od kilku lat piłkarze topowych drużyn noszą małe kamizelki, które zakładają na ramiona. Na plecach znajduje się kieszonka, do której wkładany jest nadajnik GPS, pozwalający sztabowi trenerskiemu na analizę wielu czynników składających się na formę piłkarza. Taki nadajnik mierzy liczbę przebiegniętych kilometrów, czasy na poszczególnych odcinkach, liczbę przyspieszeń, siłę wyhamowania, moc metaboliczną, wysiłek fizyczny czy wydatek energetyczny. Dzięki specjalnym programom dane z nadajnika są analizowane pod różnym kątem, a wykresy pozwalają sztabowi szkoleniowemu oraz osobom odpowiedzialnym za przygotowanie fizyczne dopasować odpowiednie przeciążenia na nadchodzące dni i przedmeczowe mikrocykle.

Koszulka na celebrację

Drużyny bardzo często zakładają pod “meczówki” okazjonalne koszulki. Najczęściej ma to miejsce, gdy drużyna jest już pewna mistrzostwa lub awansu na wielką imprezę. Wtedy po końcowym gwizdku zawodnicy zdejmują oficjalne stroje piłkarskie i pozują do zdjęć w tych specjalnie przygotowanych, które mieszczą na sobie dodatkowo różne hasła. Przykładem mogą być koszulki reprezentacji Polski, która na zakończenie eliminacji pod wodzą Adama Nawałki i Jerzego Brzęczka ubierała koszulki z napisami “Viva la Pologne 2016”, “Polska dawaj! 2018” czy “Awans 2020 2018 2016”.

Koszulki strzelców bramek

Często po strzelonej bramce napastnicy fetują ją, zdejmując lub podciągając meczowy trykot. Wówczas w kamerach widać T-shirty z różnymi nadrukowanymi hasłami. Niektóre z nich to jednorazowe akcje, inne pojawiały się wielokrotnie. Duża część zawodników chce zamanifestować swoją wiarę, złożyć życzenia albo oddać hołd zmarłemu. Kaka, który zakładał koszulki piłkarskie meczowe AC Milan czy Realu Madryt, pokazywał napis “I belong to Jesus” (“Należę do Jezusa”), Mario Balotelli jako gracz Manchesteru City kojarzony jest z celebracją z hasłem “Why always me? (“Dlaczego zawsze ja?”), a Andres Iniesta w finale mistrzostw świata w 2010 roku po zdobyciu bramki pokazał koszulkę z napisem “Dani Jarque: siempre con nostros” (“Dani Jarque: zawsze z nami”). 

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *