Szybkość piłkarza – jak ją poprawić

Jedną z najważniejszych cech piłkarzy w obecnym futbolu jest szybkość. Wielu zawodników ma wrodzone predyspozycje, dzięki czemu wykorzystuje ją już na początkowych etapach swojej kariery, jednak nie wszyscy mają takie zdolności. Aby dorównać oczekiwaniom trenerów, muszą nieustannie pracować nad wzrostem swoich możliwości. W jaki sposób gracze mogą poprawić swoją szybkość? Szukamy odpowiedzi na te pytania.

Ubierz dobre korki

Przede wszystkim zawsze odpowiednio dobieraj buty piłkarskie do nawierzchni, na której przyjdzie ci grać. Ubierając buty do piłki nożnej na suchą nawierzchnię podczas deszczu będziesz się ślizgał i wypracowane elementy na nic się nie przydadzą.

Czas reakcji

Pierwszą istotną kwestią jest szybkość reakcji. Zawodnik, który w tym elemencie jest lepszy, ma znaczną przewagę. W futbolu wiele ważnych wydarzeń rozgrywa się w ułamkach sekund, dlatego błyskawiczna reakcja pozwala na wyprzedzenie rywala, zablokowanie go, dobre otwierające podanie czy strzał. Piłkarz wolniejszy w tym aspekcie będzie częściej przegrywał pojedynki, popełniał przypadkowe faule i narażał swój zespół na niebezpieczne sytuacje. Jak poprawić ten element? Należy skupić się na ćwiczeniach, które rozpoczynają się jakimś bodźcem – na przykład gwizdkiem, wystrzałem czy kopnięciem piłki przez kolegę z drużyny. Im więcej ćwiczeń wykonanych, tym lepszy czas reakcji.

Przyspieszenie

Drugim ważnym elementem warunkującym szybkość piłkarza jest przyspieszenie. Wiele pojedynków rozgrywanych jest na długości 5, 10, 15 metrów. Dobrze, jeśli zawodnik ma tak zwane “odejście”. Dzięki niemu na krótkim odcinku może uzyskać przewagę nad rywalem, który będzie musiał włożyć jeszcze więcej energii nad dogonieniem go. Aby poprawić swoje przyspieszenie, należy wykonywać kilka elementów. Pierwszym z nich jest trening siłowy, którego zadaniem jest rozwój dwugłowych i czworogłowych mięśni ud. Równie ważny jest trening skoczności i gibkości, czyli wyskoki oraz rozciąganie. Ogromną wartością dodaną będzie poprawa techniki biegu. Warto zadbać o nią, trenując ze specjalistą od przygotowania motorycznego w piłce nożnej, bowiem innym sposobem biegania cechują się piłkarze, a innym na przykład lekkoatleci. Nie należy także zapominać o startach do piłki z różnych pozycji ułożenia ciała.

Zwrotność

To w dużym uproszczeniu połączenie czasu reakcji z przyspieszeniem. Sytuacje boiskowe zmieniają się bardzo często, piłka po rykoszecie może zmienić kierunek lotu, dlatego zwrotność, określana jako “szybkość zmiany kierunku biegu”, jest istotną cechą dobrego piłkarza. Jak ją rozwijać? Łącząc wcześniej wymienione ćwiczenia: do biegu z przyspieszeniem dodawać różne bodźce wymuszające szybką reakcję i zmianę kierunku. 

Prędkość maksymalna

W meczach czasami kibice mają możliwość emocjonowania się sprinterskimi pojedynkami napastników z obrońcami. Piłkarz, który ma lepszy czas reakcji i przyspieszenie, na początku ma przewagę, jednak na dłuższym odcinku rywal rozwijający większą prędkość maksymalną może go dogonić. Aby poprawić ten element, trzeba wykonywać ćwiczenia sprinterskie, różnego rodzaju skipy czy bieg z uderzeniami pięt o pośladki.

Wytrzymałość

85. minuta, wszystkie zmiany już wykorzystane, a pomocnik zagrywa kolejną piłkę na dobieg… Często jest tak, że zawodnicy nie mają siły w końcowej fazie meczu, dlatego obok innych elementów należy pracować także nad odpowiednią wytrzymałością. Pozwoli nam wykonać kolejny sprint nawet mimo dużego zmęczenia. Ćwiczenia interwałowe są bardzo dobrym rozwiązaniem.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *