Jaka bielizna termoaktywna – podpowiadamy

bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna to niezbędny element ubioru osób uprawiających sport amatorsko, ale i zawodowo. Jej zadaniem jest odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry, zapewniać jej odpowiednią wentylację oraz utrzymywać optymalną temperaturą ciała. Zatem, na jaką bieliznę termoaktywną się zdecydować?

Bielizna termoaktywna czy termiczna?

Mając na uwadze bieliznę sportową, należy pamiętać, że występuje ona pod dwoma rodzajami – termoaktywna oraz termiczna. Jednak czym one się od siebie różnią? Zadaniem pierwszej z nich jest przede wszystkim zapewnienie skutecznej izolacji przed wychłodzeniem. Bielizna termoaktywna również doskonale odprowadza wilgoć z ciała, dlatego, jest tak chętnie stosowana przez osoby aktywne fizycznie.

Z kolei, bielizna termiczna ma za zadnie utrzymać optymalną temperaturą ciała, nie doprowadzając tym samym do jego wychłodzenia. Jednak należy mieć na uwadze, że bielizna termiczna ochroni nasze ciało przed chłodem, ale nie zapewni mu właściwej wentylacji. Dlatego, nie jest zalecana do użytku podczas intensywnych treningów.

Bielizna termoaktywna i jej rodzaje

Bieliznę termoaktywną możemy podzielić na kilka grup:

Ze względu na skład

Zazwyczaj bielizna termoaktywna produkowana jest z tkanin sztucznych. Charakteryzują się one zdecydowanie mniejszą przewiewnością, co czyni je doskonałym materiałem termoizolacyjnym. Jednak, mimo tego, że tkaniny sztuczne z reguły są mniej przewiewne, to mimo to doskonale odprowadzają wilgoć ze skóry.
Bielizna termoaktywna może być wykonana także z wykorzystaniem tkanin naturalnych. Tego typu odzież przeznaczona jest dla osób, których aktywność fizyczna jest na poziomie amatorskim. Głównie ze względu na to, że materiały naturalne mają słabe właściwości termoizolacyjne, a także mają tendencję co wchłaniania wilgoci z powierzchni ciała. Te wszystkie czynniki powodują, że bielizna termoaktywna wykonana z tkanin naturalnych nie nadaje się do intensywnych treningów.

Ze względu na dyscyplinę uprawianego sportu

Tak samo jak obuwie sportowe może być przypisane do odpowiedniej dyscypliny sportowej, tak i odzież i bieliznę termoaktywną możemy przypisać do konkretnego rodzaju uprawianego sportu.

  1. Bielizna termoaktywna do piłki nożnej – nie ulega wątpliwości, że piłka nożna należy do dyscyplin o wysokiej aktywności fizycznej. Trenując piłkę nożną z pewnością zależy nam na swobodzie ruchów, a także na skutecznym odprowadzaniu wilgoci z powierzchni ciała. Ubrania i bielizna termoaktywna zapewnia wszystkie te właściwości.
  2. Bielizna termoaktywna do sportów zimowych – jeżdżąc na nartach, na łyżwach czy na snowboardzie nasze ciało potrzebuje doskonałej ochrony termicznej. Takową jest w stanie zapewnić bielizna termoaktywna z wełny merynosów. Dlaczego? Dostarcza ona świetnych warunków cieplnych, zachowując przy tym właściwości odprowadzające wilgoć ze skóry.
  3. Bielizna termoaktywna do biegania – jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim elastyczność, a także odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Zatem, warto przemyśleć kwestię zakupu bielizny termoaktywnej dostosowanej zarówno do pory letniej jak i zimowej.