Jak prawidłowo dobrać buty piłkarskie do nawierzchni?

Wybierając buty piłkarskie zwracamy uwagę na kilka aspektów. Wymarzone korki powinny dobrze leżeć na nodze i zapewniać wygodną grę bez otarć czy odcisków. Istotny jest sposób wiązania sznurówek, na rynku znajdziemy modele, które nawet obywają się bez nich. Ważny jest materiał – konkurują ze sobą korki z syntetycznych tworzyw oraz skóry. Być może najbardziej istotna jest jednak odpowiednia przyczepność. Za nią odpowiada podeszwa oraz znajdujące się na niej kołki. Tutaj mamy do wyboru kilka rodzajów butów. Powinniśmy dobierać je odpowiednio do nawierzchni na boisku.

Buty piłkarskie na naturalną trawę

Najbardziej klasyczną piłkarską nawierzchnią jest standardowa murawa. Naturalna trawa w dobrym stanie przed meczami często jest delikatnie zraszana, więc utrzymanie się na niej na nogach wcale nie musi być tak oczywiste, jak się wydaje. W tym przypadku zdecydowanie najlepiej spiszą się korki typu FG.

Ten skrót, od angielskich słów firm ground, w tłumaczeniu oznacza twarde podłoże. Tego typu buty posiadają pod podeszwą kołki wykonane z gumy lub odlewane z tworzywa sztucznego. Stąd właśnie bierze się ich popularna nazwa, czyli lanki. Zapewniają dobrą przyczepność na suchym podłożu. Rozkład i kształt kołków zależy od konkretnego modelu. Przyjmuje się jednak, że okrągłe kołki sprzyjają napastnikom i piłkarzom potrzebującym nagłych zwrotów na murawie. Odmianą korków FG są buty z podeszwą FG/AG, które posiadają w sobie cechy butów na sztuczną murawę. Ale o nich za chwilę.

Buty piłkarskie na mokrą i grząską trawę naturalną

Korki typu FG mogą nie poradzić sobie wówczas, gdy przyjdzie nam grać w czasie deszczu. Problemy z przyczepnością pojawią się na mokrej trawie, ale także grząskiej murawie, o jaką nietrudno przy długotrwałych opadach. W takim wypadku potrzebujemy lepszej przyczepności. Zapewnią ją buty z podeszwą typu SG. Można je zamówić na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-puma.

Ten skrót odnosi się do angielskiego określenia na miękkie podłoże. Korki SG posiadają dłuższe kołki, które głębiej wbijają się w murawę. Często są wykonane z aluminium lub posiadają metalową końcówkę. To wkręcane kołki, stąd nazywa się je popularnie wkrętami. Na grząskim gruncie sprawdzają się też tak zwane mixy, czyli buty z kołkami z tworzywa pomieszanymi z metalowymi wkrętami. W ostatnich latach zyskują coraz większą popularność kosztem klasycznych wkrętów.

Buty piłkarskie na sztuczną trawę

Choć to naturalna trawa od zawsze była najbardziej piłkarskim środowiskiem, coraz więcej boisk, a nawet profesjonalnych stadionów, wyposaża się w płytę ze sztuczną murawą. W tym przypadku potrzeba nieco innych butów. Wkręty okażą się zbyt długie i niewygodne, tradycyjne lanki będą szybko się ścierać. Z pomocą przychodzą buty piłkarskie z tak zwaną podeszwą AG.

Tym razem angielski skrót odnosi się do artificial grass, czyli wprost do sztucznej trawy. Korki AG, podobnie jak FG, posiadają kołki wykonane z tworzywa sztucznego. Są jednak krótsze i gęściej rozmieszczone na podeszwie – jest ich tam znacznie więcej. Dzięki temu zapewniają odpowiednią przyczepność na specyficznym podłożu. Za odmianę butów piłkarskich na sztuczną trawę uchodzą także tak zwane turfy, czyli buty z podeszwą TF, wyposażone w szereg niewielkich wypustek. To ulubione obuwie wszystkich, którzy często grywają w piłkę na tak zwanych orlikach.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *