Buty piłkarskie ze skarpetą czy bez. Za i przeciw korków z kołnierzem

W każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Nawet najlepsze i najlepiej zapowiadające się pomysły mają rzesze zwolenników, ale i przeciwników. Podobnie jest w przypadku rozwiązań dotyczących sportowych akcesoriów, a w szczególności butów piłkarskich. Pod koniec XIX w. w Anglii, gdzie rodził się współczesny futbol, nikt nie wyobrażał sobie gry w innym obuwiu niż maksymalnie twarde i skórzane, które miało chronić stopę. Kilkadziesiąt lat później niewielu myślało, że popularność mogą zyskać korki z wysokim kołnierzem czy halowe buty piłkarskie ze skarpetą. A jednak obie te prognozy okazały się błędne. Futbolowe obuwie znajduje coraz więcej zwolenników. Niektórzy dostrzegają jednak również jego wady. Kto ma rację? Przeczytaj argumenty obu stron i sam podejmij decyzję!

Konstrukcja obuwia piłkarskiego ze skarpetą

Choć pierwsze buty, których używali piłkarze ponad sto lat temu, czasami miały wysokie cholewki, historia korków ze skarpetą jest znacznie krótsza i rozpoczęła się dopiero w XXI wieku. Samo określenie skarpety weszło do języka potocznego, ale producenci nazywają tę część obuwia kołnierzem. Mowa jednak o tym samym elemencie – elastycznym materiale połączonym z cholewką, który otula staw skokowy oraz jego okolice.

Skarpeta we współczesnych korkach jest zintegrowaną częścią obuwia, zazwyczaj wykonaną z miękkiego, czasami dodatkowo wzmacnianego materiału. Częste są różnorakie wycięcia ułatwiające jej zakładanie. Występuje we wszystkich rodzajach piłkarskiego obuwia – od klasycznych korków, przez buty piłkarskie turfy ze skarpetą po halówki z kołnierze. Tego typu obuwie piłkarskie można zamówić na https://www.11teamsports.pl, bez wychodzenia z domu!

Najważniejsze plusy butów piłkarskich ze skarpetą

Fani takiego rozwiązania oraz producenci sypią zaletami butów piłkarskich z wysokim kołnierzem jak z rękawa. Najważniejszym ma być lepsza stabilizacja stopy oraz poprawa komfortu gry, co wprost przekłada się na jakość poczynań na boisku. Dzięki skarpecie stopa lepiej trzyma się w bucie, nie trzeba osiągać tego efektu maksymalnym ściskaniem sznurowadeł, co być może stabilizuje nogę, ale na pewno nie jest zbyt wygodne. Wiele modeli butów piłkarskich ze skarpetą znajdziesz na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-nike-seria-mercurial.

Tymczasem skarpeta delikatnie otula kostkę miękką i przyjemną w dotyku powłoką, generując optymalny ucisk. Dzięki temu wspierają prawidłowe ułożenie stopy w czasie przyspieszania na murawie czy innej nawierzchni, pomagają w wykonywaniu gwałtownych ruchów całą stopą. 

Buty piłkarskie ze skarpetą mają również chronić przed skręceniami stawu skokowego, czyli jedną z częstych przypadłości piłkarzy. Dodatkowa warstwa materiału wokół kostki to również zminimalizowanie szkód przy urazach mechanicznych. Do tego dochodzi ograniczenie zabrudzeń oraz poczucie estetyki – wielu osobom korki ze skarpetą podobają się po prostu bardziej niż klasyczne buty piłkarskie o niskim profilu. 

Buty piłkarskie ze skarpetą czy bez? Minusy takiego rozwiązania

Nie wszyscy jednak uważają buty piłkarskie ze skarpetą za idealne rozwiązanie. To, co dla jednych jest zaletą, w oczach innych staje się wadą. Nadmierna stabilizacja może bowiem u niektórych osób wywoływać wrażenie sztywności stopy i kostki, co zdecydowanie nie jest pożądanym efektem na piłkarskich boiskach. Skarpeta, zwłaszcza źle dobrana, może wręcz krępować ruchy.

Niektórzy podważają również ochronne zalety przedłużonego kołnierza. Elastyczny materiał nie stanowi bowiem zbyt mocnej warstwy, dlatego uderzenia w kostkę i tak są mocno odczuwalne. Najbardziej krytykowane są jednak właściwości skarpety w kontekście ochrony przed skręceniami. Część fizjoterapeutów uważa bowiem, że efekty kompresji pozostają jedynie w sferze psychologicznej – ucisk sprawia, że czujemy się bezpieczniej, ale z fizycznego punktu widzenia korzyści są minimalne.

Do której grupy Ty należysz? Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Pewne jest, że popularność butów ze skarpetą od lat nie spada, więc zapewne pozostaną na rynku piłkarskim jeszcze długo.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *