Ćwiczenia na łydki. Poznaj 3 popularne mity na temat treningu mięśni łydek.

ćwiczenia na łydki na siłowni

Trenujesz na siłowni, ale dalej nie wiesz dlaczego Twoje łydki nie są proporcjonalne do reszty ciała? Trening mięśni łydek jest najrzadziej omawianą kwestią treningową. Z tego względu powstało na jego temat wiele mitów i niedopowiedzeń. Chcesz dowiedzieć się, jaka powinna być poprawna technika treningu łydek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, w którym obalamy 3 mity dotyczące treningu mięśni podudzia. 

MIT 1. Ćwiczenia na łydki wystarczy dorzucić na koniec treningu 

Wśród osób ćwiczących powstał nie tyle mit, jak nawyk skupiania się na górnych partiach ciała. Normą stało się dodawanie tylko kilku serii ćwiczeń na nogi na koniec podstawowego treningu, żeby “odhaczyć” trening nóg. Jednak mięśnie nóg stanowią tak ogromną część ciała, że warto poświęcić na nie jeden dzień treningowy w tygodniu. Zapewni on nie tylko odpoczynek i dzień regeneracji dla górnych partii ciała, ale również dzięki niemu mięśnie na całym ciele będą rozrastać się proporcjonalnie. Poświęcając dzień treningowy na mięśnie nóg unikniemy efektu szerokiej góry i wąskiego dołu.

Dlaczego nie warto ćwiczyć łydek jako dodatek do innego treningu? 

Taki trening po prostu nie będzie skuteczny. Zmęczony po całym treningu organizm nie będzie w stanie w pełni zaangażować mięśni w taki sposób, by poprawnie się rozrastały. Ponadto wykonanie kilku krótkich serii nie jest wystarczające do osiągnięcia pełnej pracy mięśni. 

W związku z tym ograniczenie się do kilku ćwiczeń, dodanych raz na jakiś czas, nie pozwoli w pełni rozwinąć potencjał mięśni nóg. Skład mięśni łydek wpływa na to, że reagują one lepiej na większą ilość serii i powtórzeń w czasie jednego treningu. Nie jest to w pełni możliwe dodając te ćwiczenia tylko jako dodatek.

Co więcej wykonując kilka serii na nogi na koniec treningu nie zapewniamy im odpowiedniego czasu na poprawną regenerację. Ćwiczenia na nogi raz w tygodniu, zestawione w jeden trening, będą optymalnym rozwiązaniem. Powinniśmy w nim rezerwować również czas na łydki. Ćwiczenia te zapewnią pełen rozrost mięśni. 

łydki ćwiczenia

MIT 2. Jest jeden typ ćwiczeń na łydki

Nawiązujemy teraz do kluczowego problemu, który nawet przy odpowiednio długim treningu może wpłynąć negatywnie na rozwój mięśni łydek. Wiele osób do ćwiczeń na łydki podchodzi zadaniowo i traktuje je, tak jakby znajdował się w ich obszarze tylko jeden mięsień. Nie chcemy tutaj przywoływać całej anatomii i budowy poszczególnych mięśni, jednak ważne jest, by wspomnieć, że w budowie mięśni goleni wyróżniamy trzy grupy:

  • grupę przednią,
  • grupę boczną,
  • oraz grupę tylną.

Ze względu na to rozróżnienie należy podzielić trening na ćwiczenia angażujące wszystkie grupy z osobna. Jest to istotne z tego względu, że te mięśnie mają inną budowę i każdy z nich powinien być w inny sposób stymulowany do pracy. Warto wiedzieć, że głównie w ćwiczeniach wykonują pracę mięśnie tylne, jednak nie można zapominać o pozostałych. Trening łydek z tego względu można podzielić na 3 części i po kolei stymulować do pracy poszczególne grupy mięśni łydek.  

 

MIT 3. Ćwiczenia na łydki w domu nie przynoszą efektów

Masę mięśniową można rozbudowywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Przy odpowiedniej pracy mięśni łydek nawet same wspięcia na palce mogą wpłynąć na podkreślenie ich zarysu. Należy pamiętać, że mięśnie te stymulują do pracy również podskoki. Z tego względu biegacze czy tancerze, chociaż trening na łydki nie jest w ich bezpośrednim kręgu zainteresowań, mają pięknie zarysowane mięśnie. Oczywiście w domu można również ćwiczyć z obciążeniem. Jeśli nie posiadamy hantli, zawsze można ciężar zastąpić np. butelką wody. Z tego powodu ćwiczenia na łydki w domu bez sprzętu są również możliwe. 

Trening na łydki

Trzy kroki do poprawnego treningu łydek – podsumowanie. 

Samo wykonywanie ćwiczeń nie zapewni poprawnie rozbudowanych mięśni, natomiast jest to w stanie zagwarantować poprawna technika i czas wykonywanego treningu. Warto zadbać o jeden trening w tygodniu i poświęcić czas na ćwiczenia na zgrabne łydki. Długość trwania treningu, częstotliwość i ilość wykonywanych serii to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym są ćwiczenia, które angażują poszczególne grupy mięśni. Tak samo jak rozróżniamy biceps oraz triceps i wiemy, że wykonuje się na nie inne ćwiczenia, tak i w przypadku łydek powinniśmy znać ich podstawową budowę, a przynajmniej podział na ćwiczenia, które angażują wszystkie grupy mięśni łydek osobno. Warto również pamiętać, że nie tylko ćwiczenia na łydki na siłowni są możliwe. Możemy je spokojnie wykonywać również w domu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.