Co pić podczas treningów? Podpowiadamy

Nie ulega wątpliwości, że podczas treningu kluczowe jest właściwe nawodnienie organizmu. Proces utraty wody jest jak najbardziej prawidłową odpowiedzią organizmu. Problem pojawia się w momencie uzupełniania płynów. Zatem, jaki rodzaj płynów najlepiej sprawdzi się podczas treningów? Poznaj nasze pomysły!

Woda mineralna oraz źródlana

Osoby, które prowadzą trening krótkotrwały oraz mało intensywny powinny spożywać wodę mineralną. Ten rodzaj wody posiada zdecydowanie większy wskaźnik minerałów, co poprawia poziom nawodnienia podczas treningu. Wybierając wodę mineralną, mamy do wybory 4 poziomy jej mineralizacji: bardzo nisko, nisko, średnio i wysokozmineralizowaną. Podczas wykonywania ćwiczeń najlepiej sprawdzi się ta – średniozmineralizowana. To właśnie w niej znajdziemy najwięcej wapnia, magnezu, oraz węglowodanów.

Mając na uwadze wodę źródlaną, należy pamiętać, że nie jest ona dobrym źródłem nawodnienia organizmu, nawet w przypadku wykonywania mało intensywnych ćwiczeń. Do zalet wody źródlanej na pewno można zaliczyć fakt, że jest ona szybko wchłaniana przez organizm, ale nie dostarcza mu właściwych minerałów. Z pewnością tego rodzaju woda sprawdzi się jedynie jako codzienne źródło nawodnienia.

Izotoniki

Nieraz możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że napoje izotonicznej nawadniają lepiej niż woda – jest ono jak najbardziej słuszne. Jednak należy pamiętać, aby nie spożywać ich w nadmiernych ilościach.
Napoje izotoniczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób prowadzących intensywne treningi, trwające dłużej niż godzinę. Jeśli ten czas jest zdecydowanie niższy, to w takim razie przyjmowanie izotników będzie czynnością zbędną. Jest to spowodowane tym, że tego typu napoje zawierają w sobie sporą ilość cukru, co w przypadku krótkotrwałych treningów mogłoby się przyczynić do przyrostu tkanki tłuszczowej, a nie do jej redukcji.

A zaraz po treningu? Koktajl białkowy!

Koktajl proteinowy to doskonała propozycja, z jakiej możemy skorzystać zaraz po sporym wysiłku fizycznym. Białko zawarte w koktajlu przyczynia się do naprawy uszkodzonych tkanek mięśniowych. To w jakich ilościach powinno być spożyte zależy od intensywności treningu. Osoby podejmujące się treningu siłowego, zaraz po jego ukończeniu powinny spożyć maksymalnie 40 g białka. Z kolei trening wytrzymałościowy będzie wymagał około 20 g białka. Dzięki temu, nie tylko zostaną naprawione uszkodzone tkanki mięśniowe, ale również poprawią się warunki fizyczne, które będziemy mogli wykorzystać podczas kolejnego treningu.

You May Also Like

More From Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *