Numer na koszulce a pozycja piłkarza. Co je łączy?

komplety piłkarskie

Pierwsze komplety piłkarskie nie posiadały numerów na koszulkach. Wprowadzono je dopiero z czasem, wraz z rozwojem gry, a dziś stroje piłkarskie z nadrukiem numeru na plecach to standard i obowiązek. I chociaż często widzimy na boisku zawodników z bardzo wysokimi numerami na koszulkach, jak na przykład 99 czy 77, wciąż najbardziej pożądane są numery od 1 do 11, które przez lata były zarezerwowane dla piłkarzy podstawowego składu. Do dziś wiążą się z oznaczeniami konkretnych pozycji na boisku.

Bramkarze i obrońcy, czyli od 1 do 5

Popularnym piłkarskim określeniem jest nazywanie kogoś “numerem 1” w bramce danego zespołu. Takie powiedzenie wiąże się nie tylko z tym, że numer jeden potocznie oznacza kogoś najlepszego w swoim fachu. Chodzi również o to, że podstawowy bramkarz zwyczajowo nosi bluzę z taką cyfrą. I choć istnieją odstępstwa od tej zasady, to Manuel Neuer w Bayernie Monachium czy Alisson Becker w Liverpoolu z dumą zakładają na mecze bluzę z jedynką.

W najpopularniejszym obecnie ustawieniu piłkarskim numery od 2 do 5 są tradycyjnie zarezerwowane dla obrońców. Z dwójką dawniej niemal zawsze występował prawy obrońca, z trójką – lewy. Numery 4 i 5 to oznaczenia pozycji piłkarzy występujących między nimi, czyli środkowych obrońców. Dziś nadal można znaleźć na boisku piłkarzy grających z klasycznymi numerami. Takie stroje piłkarskie z nadrukiem zakładają między innymi Sergio Ramos i Raphael Varane z Realu Madryt. Ci środkowi defensorzy od lat występują z czwórką i piątką.

Pomocnicy i napastnicy – od 6 do 11

Kolejne numery zwykle przypadają podstawowym pomocnikom i napastnikom drużyny. Pod określeniem “typowa szóstka” w piłkarskim slangu kryje się agresywnie grający defensywny pomocnik. Jego głównym zadaniem jest przerywanie ataków rywali, dlatego musi być silny i wytrzymały – technika i umiejętności gry pod bramką przeciwnika nie są tutaj niezbędne. Miejsce obok niego w środku pola zajmuje ósemka, czyli pomocnik, którego zadania są zwykle dzielone mniej więcej po połowie pomiędzy atak i obronę.

Kolejni piłkarze mają znacznie więcej zadań ofensywnych. Z siódemką na plecach przez lata najczęściej biegał prawoskrzydłowy, z jedenastką – jego odpowiednik na przeciwnej stronie boiska. Obaj zawodnicy biegający przy liniach bocznych skupiają się przede wszystkim na atakowaniu i dostarczaniu piłki napastnikom, choć od czasu do czasu muszą wrócić również na własną połowę.

Najbardziej wysuniętym do przodu piłkarzem jest z kolei środkowy napastnik, czyli “klasyczna dziewiątka”. W tradycyjnej taktyce ma on walczyć z rosłymi obrońcami, stwarzać sobie sytuacje w polu karnym i strzelać gole. Z tym numerem występują czołowi napastnicy świata, tacy jak Robert Lewandowski, Karim Benzema czy Luis Suarez.

Stroje piłkarskie z numerem 10 – wyjątkowy przywilej

Na deser zostawiliśmy sobie numer, który był najbardziej pożądany na wielu podwórkach. Z dziesiątką na plecach najczęściej występuje bowiem ofensywny pomocnik, operujący w środku pola, za plecami napastnika. To mózg i główny kreator akcji drużyny, który często decyduje o ich tempie i ma kluczowy wpływ na ofensywną grę drużyny.

Przez lata z numerem 10 na koszulce występowali również po prostu najlepsi piłkarze zespołu. Z dziesiątką grał choćby Diego Maradona, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii futbolu. Zyskał zresztą przydomek “El Diez”, co po polsku oznacza właśnie “dziesiątkę”. W FC Barcelona z tym samym numerem występował z kolei Ronaldinho, a dziś gra z nim jego następca, czyli Lionel Messi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.